Pani Ania zmaga się z problemami o podłożu psychiatrycznym, które uaktywniły się w czasie trwania jej studiów. Z uwagi na inwazyjność choroby lekarze niejednokrotnie potwierdzali niezdolność Pani Ani do jakiejkolwiek aktywności zawodowej, w związku z czym ZUS wydawał szereg decyzji o przyznaniu renty socjalnej, które umożliwiały funkcjonowanie Pani Ani. Lekarz orzecznik ZUS w swoim orzeczeniu, poprzedzającym decyzję z czerwca 2023 roku, jednoznacznie napisał, że całkowita niezdolność do pracy, z uwagi na rozwój choroby, będzie trwała nie krócej niż do maja 2026 roku. Niemniej, zgodnie ze wskazaną decyzją Pani Ani została pozbawiona prawa do renty socjalnej.
Wykazanie spełnienia przesłanek uzyskania renty socjalnej zawartych w art. 4 ustawy z dnia 27 czerwca 2023 roku o rencie socjalnej tj. udowodnienie naruszenia sprawności organizmu, powstanie całkowitej niezdolności do pracy, zajście ów warunków w odpowiednim okresie, w przypadku Pani Klaudii, w trakcie nauki w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia.
Złożenie odwołania do Sądu.
Sąd podzielił stanowisko wyrażone w odwołaniu, przyznając Pani Ani prawo do renty socjalnej w okresie od lipca 2023 roku do maja 2026 roku, a więc w wymiarze przewidzianym w orzeczeniu lekarskim. W uzasadnieniu wyroku, Sąd podkreślił, że wszystkie warunki wymagane do uzyskania prawa do renty socjalnej zostały przez Panią Anie spełnione, a ponadto od 2011 roku Jej stan zdrowia psychicznego nie uległ poprawie i nie odzyskała zdolności do pracy.