Telefon
22 618 37 37
Email
ul. Domeyki 5
04-146 Warszawa
Skontaktuj się z nami

Czy pracodawca może kilkukrotnie zatrudniać na okres próbny

Pytanie

Zatrudniłem się w firmie handlowej na okres próbny. Zanim się on skończył, usłyszałem, że szef nie jest pewny moich kwalifikacji, więc zatrudni mnie jeszcze raz na próbę na 3 miesiące. Czy ma do tego prawo?

Odpowiedź

Nie. Umowę o pracę na okres próbny zwiera się zasadniczo tylko raz. Tylko w ściśle określonych przypadkach można ją zawrzeć ponownie.

Uzasadnienie

Umowę o pracę na okres próbny co do zasady zawiera się w celu sprawdzenia kwalifikacji pracownika i możliwości jego zatrudnienia w celu wykonywania określonej pracy. Przyjmuje się, że taka umowa wystarczy, żeby pracodawca zorientował się, czy pracownik sprawdza się na danym stanowisku. Dlatego nie należy zawierać kolejnych umów na próbę. Jednak od tej zasady istnieje wyjątek. Kodeks pracy pozwala zatrudnić drugi raz tego samego pracownika na próbę, ale pod warunkiem, że ma on być zatrudniony w celu wykonywania innego rodzaju pracy.

Przykład:

Pracodawca po pierwszym okresie próbnym dojdzie do wniosku, że co prawda pracownik nie nadaje się do pracy, do której go przyjęto, ale za to okazało się, że ma kwalifikacje i predyspozycje do wykonywania innej pracy. W takim przypadku ponowne zatrudnienie na okres próbny jest dopuszczalne.

Podstawa prawna

Art. 25 § 3 Kodeksu pracy

Related Posts