W wypadku samochodowym zginęła nasza córka. Do załatwienia formalności związanych z jej śmiercią potrzebujemy jej dokumentacji pracowniczej. Zwróciliśmy się z prośbą do pracodawcy naszej córki o jej udostępnienie, ale odmówił on, twierdząc, że takie dokumenty wydawane są tylko małżonkowi zmarłego lub jego dzieciom. Czy jako rodzice nie mamy prawa do tych dokumentów?
Nie, pracodawca postąpił błędnie, nie udostępniając Państwu dokumentacji pracowniczej zmarłej córki. Rodzice zmarłego wchodzą bowiem w skład grupy osób uprawnionych do odbioru tej dokumentacji.
Wniosek o wydanie dokumentacji pracowniczej zmarłego pracownika można złożyć zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Kodeks pracy jasno wskazuje, które osoby mają do tego prawo. Należą do nich własne dzieci zmarłego, dzieci jego małżonka oraz dzieci przysposobione. W skład tej grupy wchodzą również wnukowie, którzy byli na utrzymaniu zmarłego przed osiągnięciem przez nich pełnoletności, rodzeństwo oraz inne osoby, z wyjątkiem tych, które były utrzymywane w ramach rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka. Dokumentację otrzyma również małżonek zmarłego. Ponadto, przepisy dopuszczają odbiór dokumentacji pracowniczej przez rodziców zmarłego, w tym ojczyma i macochę oraz osoby go przysposabiające. Wskazane jest więc ponowne wystąpienie do pracodawcy z prośbą o udostępnienie dokumentacji zmarłej córki, podając jako argument odpowiednią podstawę prawną.
Art. 94 § 9 pkt 3 i 4 Kodeksu pracy